A festésre szoktuk azt mondani, hogy felújítjuk a lakást, és ezzel a lendülettel neki is szökünk a munkának. Majd a kanapén fekve meglátjuk a hanyagul festett sarkot, de mivel a festék kifogyott, a kínszenvedéses takarításon is túl vagyunk, már nincs módunkban javítani, és úgy is marad, hogy a munkával töltött szabadságra emlékeztessen.
A festés-mázolás a lakásfelújítás utolsó munkálatai közé tartozik, és ennek több változata is van. Természetesen, ha csak festeni akarunk, azt is meg lehet tenni, de a jól elvégzett munka érdekében mindenképp ajánlott szakember véleményét és segítségét kérni.
Mikor időszerű festeni?
Nagyjából négy-öt év alatt lakjuk le annyira otthonunkat, hogy szükségessé váljon egy tisztasági festés. Mivel a munkálat nagy felhajtással jár, hónapokkal előtte elkezdünk készülni rá, ami többnyire a munkamennyiség, a szabadidő, a költségek és az anyagbeszerzés körüli stresszel jár. Ez természetes is, hiszen nem tartozik mindennapi teendőink közé a barkácsboltok látogatása, anyagok és árak hasonlítgatása. Bízzuk meg ezzel azt az embert vagy csapatot, aki teljesen otthonosan mozog ezen a területen, ráadásul precíz és garanciális munkát ad át, és rutinosan dolgozik. A lakástulajdonos feladatait szűkítsük le arra, hogy konkrét igényeket és elképzeléseket fogalmazzon meg a szakember felé, fogadja el annak a piac ismeretében tett javaslatait, és bízza rá a munka kivitelezését, amit majd akkor vesz át, ha teljesen elégedett vele.
A lakás új ruhája
Tisztasági festés egy egyszerű és látványos munka, célja az elpiszkolódott falak kijavítása és eredeti színére való festése. Amilyen egyszerűen hangzik, annyi a buktatója is, hiszen, ha nem gyakorlott szemű és kezű szakember végzi a munkát, könnyen lehet csalódás és ráfizetés a vége. Mivel egy festés nem rövid távú befektetés, engedjük át a munkát egy profinak, aki megfelelően felméri a falak állapotát, kiszámolja az anyagmennyiséget, tudja, hol kell javítani precízen, gyorsan, és pár nap alatt a végére is jár az egész dolognak.
Ha nagyobb munkálatra van szükség, fogalmazzuk meg konkrétan, hogy milyen végeredményre vágyunk, és pontosan ezeket beszéljük át a kiválasztott szakemberrel, aki hozzáértően felméri a terepet, és elképzelésünket szem előtt tartva megtervezi a munkát, kiszámolja a költségeket.
A tisztasági festésnél kicsit komplexebb folyamat, ha változtatni akarunk a falak színén, ha dekorfestéket szeretnénk felvinni vagy ha annyira régi és elavult már a festés, hogy drasztikusabb eljárásokhoz, mondjuk újravakoláshoz kell folyamodni.
Fontos szem előtt tartani, milyen a falak állapota, milyen festéket választunk és kötelező betartani a különböző retegek közötti száradási időt. Egy jó szakember ezt rutinosan követni tudja, és alkalmazkodva a környezeti hatásokhoz is, hatékonyan tud haladni a munkával.
Bizonyos hatásokat és színeket speciális technikákkal lehet elérni, amelyeket szakembereink magabiztosan alkalmaznak. A festék kiválasztásban is ugyanígy tudunk tanácsot adni attól függetlenül, hogy ön milyen stílusban szeretné berendezni otthonát.
Nyílászárók mázolása
Manapság már ritkábban találkozunk klasszikus fából készült nyílászárókkal, de ha a lakás ilyen ajtókkal és ablakokkal rendelkezik, érdemes megfontolni azok cseréjét hőszigetelőbb változatra. Ezt mindenképpen festés előtt kell megtenni, hogy a megfelelő javításokat a festéssel együtt lehessen elvégezni. Amennyiben a csere nem lehetséges, anyagi okokból vagy az épület műemlék jellegéből adódóan, érdemes felújítani azokat, kipótolni a réseket, beállítani, hogy jól illeszkedjenek. Szakszerű tisztítás és festés után csökken a lakás hővesztesége, nő az esztétikai minősége.